top of page

Tasarım

Tasarım süreci, konseptin oluşturulması ile başlar, ön proje, avan proje ve uygulama projelerinin hazırlanması şeklinde devam eder. Tasarımda tüm disiplinlerin ihtiyaçlarının düşünülmesi önemlidir. Özellikle strüktür tasarımının mimari tasarımla eş zamanlı yürümesi çok önemlidir.

Bu nedenle, tasarımdaki her ögeyi ilgili mühendislik disiplini ile koordineli seçmeye çalışırız. Daha sonra yapılacak eklentiler yerine, talepleri tasarımın bir parçası haline getirebilmeyi önemsiyoruz. Bu tasarımın doğru uygulanabilirliği açısından çok önemlidir.

Biz Kimiz?

Mimar Musab Kesgin ve Büşra Kesgin tarafından 2013 yılında Ankara'da kurulan yaratıcı, yenilikçi ve dinamik bir mimarlık ve tasarım firmasıyız. Müşteri odaklı çalışan, onların taleplerini iyi okuyan, yatırımlarına değer katan bir anlayışla mimarlık hizmetleri vermekteyiz.

Temelde amacımız, kentlerin ruhuna dokunan, çevreyi gözeten ve naif bir estetiği bulunan yapılar tasarlamaktır. 

Mimarlığı o yapıyı her gün görmek zorunda olan topluma karşı bir sorumluluk bilinci ile icra etmeye çalışıyoruz. Çünkü mimarlık, kimsenin ilgisiz kalamayacağı bir sanattır.

Süreç

Çözüm ortaklarımız da dahil olmak üzere tüm ekibimiz BIM (Building Information Model) sürecine hakim profesyonellerden oluşur. Tüm projeler Autodesk Revit ile akıllı modeller oluşturularak hazırlanır.

Tasarımı oluşturan her detay üzerinde düşünülerek, analiz edilerek çözülür ve yerine konur. 

Tüm görselleştirme ürünleri de (Render, animasyon vs.) akıllı modeller üzerinde yapılır. Dolayısıyla tasarım, proje ve yaklaşık maliyet eş zamanlı olarak tamamlanır, 2D-3D uyumu ve farklı iş prensipleri arası koordinasyon kusursuz sağlanmış olur.

Proje Yönetimi

Proje ve uygulama süreci arasında iyi bir koordinasyonla doğru mimarlık hizmetinin verilebileceğini düşünüyoruz. Bu yüzden uygulama sürecinde danışmanlık ve proje yönetimi hizmeti de vermekteyiz. Bu hizmet kağıt üzerinde hazırlanan ve görselleştirilen projeyi kusursuz bir şekilde hayata geçirmek ve doğru teknikle uygulama yapmak açısından oldukça önemlidir.

Bu süreç; inşaat sahasında kurulacak bir ekiple sağlanır. İşveren, şantiye kurulumu, personel takibi gibi konuları düşünmek yerine iş programına ve harcama takvimine yoğunlaşır. Teknik konuların tamamı, inşaat sahasına ne zaman, hangi malzeme girecek, ne kadar harcama yapılacak, taşeronlara ne ödeme yapılacak gibi konularla proje yönetim ekibi ilgilenir.

Uygulama

Çözüm ortaklarımızla, nitelik gerektiren işlerin uygulama hizmetini de vermekteyiz. Bazen tasarımın doğru uygulanması ancak tasarımcının birebir refakati, yönlendirmesi ve tarifi ile mümkün olabilir. Böyle durumlarda birebir uygulama  yada uygulama danışmanlığı gerekmektedir.

Bu hizmeti proje yönetiminden ayıran kısım; proje yönetiminde işverenin kuracağı şantiye yerine, proje ofisi ile doğrudan çalışan, ve her harcamayı önceden planlayan bir ekiple iş yürütülür. Uygulama hizmeti ise doğrudan işi bitirmek üzere verilen bir taahhüttür. 

bottom of page